Keysight Technologies poznaj historię firmy


Keysight Technologies (dawniej Agilent i HP) ma za sobą 80 lat historii która zrewolucjonizowała świat technologii.
Lata 30-te
Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Stanford w 1934 roku, dwóch inżynierów elektryków: Dave Packard i Bill Hewlett udało się na dwutygodniowy rejs połowowy w góry Colorado. Podczas tej podróży, odkryli, iż ich stosunek do wielu rzeczy jest bardzo podobny - stali się przyjaciółmi. Po wakacjach Bill kontynuował studia na Stanford i MIT, podczas gdy Dave podjął pracę w General Electric w stanie Nowy Jork. W ciągu kilku lat, i za namową profesora i mentora Freda Termana z uczelni Stanford, przyjaciele postanowili rozpocząć działalność gospodarczą.

1938
Pierwsza lokalizacja firmy, w Santa Clara Valley, znajdowała się przy Addison Avenue nr 367 w Palo Alto to garaż – obecnie to ikona technologicznej epopei. W 1987, garaż został oficjalnie uznany jako obiekt zabytkowy Stanu Kalifornia i obecnie jest traktowany jako miejsce narodzin firmy Agilent i kamień milowy w Dolinie Krzemowej.
 • Bill Hewlett i Dave Packard rozpoczęli pracę w niepełnym wymiarze z kapitałem obrotowym w wysokości 538,00 $.
 • Początkowo wyposażenie stanowiły proste narzędzia: stół, imadło, wiertarka pionowa, śrubokręt, plik, lutownica, piła do metalu oraz kilka kupionych komponentów.
1939
1 stycznia 1939 roku została zawiązana spółka a o jej nazwie zadecydował rzut monetą.
W garażu powstał pierwszy produkt – oscylator dźwiekowy 200A. W 1939 roku Studio Disney’a zainteresowało się tym produktem i zamówiło aż osiem sztuk do stosowania w produkcji swoich filmów „Fantasia”.

Lata 40-te
1940
Produkty do testowania i pomiarów zyskały powszechną akceptację wśród inżynierów i naukowców. Początek II wojny światowej zamienił sączące się zamówienia rządowe USA na urządzenia elektroniczne w wartki strumień a następnie ich zalew. Powstają nowe urządzenia i firma HP buduje swoją pierwszą siedzibę - zakład produkcyjny z częścią badawczo-rozwojową. Wzrost produkcji wymaga, aby wyjechać z garażu do większego obiektu. W 1940 roku firma wynajęła część budynku przy Page Mill Road i El Camino Real w Palo Alto.

Firma wypłaciła swoim pracownikom pierwszy bonus z okazji Świąt Bożego Narodzenia w wysokości 5,00 $. Później stanie się on bonusem produkcyjnym a jeszcze później wypłatą z zysku. Przychody netto w 1940 roku wyniosły 34.000,00 $, przy zatrudnieniu 3 osób i produkcji 8 różnych urządzeń.
1942
 • W 1942 firma przenosi swoją działalność do własnego budynku  Page Mill Road nr 395. Budynek ten, dzięki charakterystycznemu pokryciu ścian, staje się znany jako Redwood Building. Dave Packard zaprojektował wnętrze bez ścian działowych, by przestrzeń była elastyczna, podatna na zmiany.
 • Dave Packard skonstruował woltomierz, który dał niespotykaną niezawodność, dostępny był po niższej cenie niż woltomierze oferowane przez konkurencję.
1943
 • Spółka zaczęła działać na polu mikrofalowym opracowując generatory sygnałów dla Naval Research Laboratory oraz oferując urządzenia zakłócające radary. Kompletna linia produktów mikrofalowych powstawała w czasie II Wojny Światowej. Firma stała się uznanym liderem w produkcji generatorów sygnałów.
 
Lata 50-te
Bill i Dave, z pomocą kadry zarzadzającej, określili cele i kierunki rozwoju firmy, w oparciu o swoją własną filozofię zarządzania. Firma rozpoczęła drogę do globalizacji poprzez otworzenie oddziału w Boeblingen w Niemczech.
 
1951
 • Dochód netto: 5.5 miliona $. Zatrudnienie: 215 osób.
1957
 • 6 listopada 1957 roku - pierwsza oferta publiczna na giełdzie.
 • Spisanie celów firmy, które mają stać się kierunkiem, w którym zmierza HP. Ten styl zarządzania naśladuje Agilent.
1958
 • Dochód netto: 30 milionów $; Zatrudnienie: 1.778 osób. Oferowane urządzenia: 373 rodzajów.
1959
 • Po podpisaniu Traktatu Rzymskiego w 1957 roku firma zaczyna działać poza Kalifornią, przy pomocy European Marketing Organization w Genewie w Szwajcarii powstaje pierwszy zakład produkcyjny poza Stanami Zjednoczonymi w Boeblingen w Niemczech Zachodnich.
Lata 60-te
W dziedzinie badań i pomiarów firma kontynuuje stabilny wzrost. Oddziały firmy, zajmujące się dziedzinami pokrewnymi,  takimi jak: elektronika medyczna i instrumenty analityczne również zaczynają być postrzegane jako postępowe, dobrze zarządzane i świetne miejsca pracy. W tej dekadzie zanotowano również wprowadzenie kilku innowacyjnych produktów, np. atomowego zegara cesowego i pierwszego produktu – analizatora widma typu 8551, którego sprzedaż przynosiła firmie ponad 1 milion dolarów miesięcznie.

1960
 • Spółka tworzy pierwszy zakład produkcyjny w Stanach Zjednoczonych poza Palo Alto w Loveland w Colorado.
1961
 • Spółka kupiła przedsiębiorstwo Sanborn Company w Waltham w stanie Massachusetts, które działało na polu medycyny.
 • Spółka została zanotowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.
1962
 • Pierwsze notowanie na miejscu 460 w magazynie Fortune na liście 500 największych firm w Stanach Zjednoczonych
1963
 • HP tworzy pierwsze joint venture z firmą Yokogawa Electric Works. Powsatje Yokogawa Hewlett-Packard w Tokio w Japonii.
1965
 • Dochód netto: 165 milionów dolarów; Zatrudnienie: 9.000 osób.
1966
 • Tworzone są laboratoria HP, które później stają się laboratoriami Agilent. Centralne laboratoria badawcze są jednym z wiodących na świecie ośrodków przemysłu elektronicznego.
 • Powstał  pierwszy komputer HP 2116A, służący jako kontroler do badań i pomiarów instrumentów.
1969
 • Dave Packard został mianowany Zastępcą Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych. Pełnił tę funkcję do 1971 roku.
Lata 70-te
Spółka kontynuuje tradycję innowacyjności. Ze względu na fakt, iż ta dekada - charakteryzująca się znaczącym wzrostem przychodów i zatrudnienia - zbliża się do końca, Bill Hewlett i Dave Packard, praktycznie z dnia na dzień, delegują uprawnienia do zarządzania operacyjnego spółki na John’a Young’a.
Powstał pierwszy system analizy chemicznej sterowany przez mikroprocesor,
1970
 • Dochód netto: 365 milionów dolarów. Zatrudnienie: 16.000 osób.

Lata 80-te
W tej dekadzie, rosnącej globalizacji, szybkich zmian gospodarczych, ogromny wpływ technologii komputerowej na wszystkie linie produktów oddziałuje nie tylko obniżanie cen na urządzenia wysokiej technologii ale również skutkuje radykalnymi zmianami w procesach i organizacji jako całości.
Powstają: pierwszy na świecie, oparty na mikroprocesorach analizator sieci, multimetr cyfrowy wysokiej częstotliwości, dokładności i rozdzielczości w jednym urządzeniu oraz  analizator mierzący teraherzowe pasma transmisji – przeznaczony do pomiarów w telekomunikacji światłowodowej. Firma wprowadza na rynek nowy detektor emisji atomowej, który jest pierwszym urządzeniem analitycznym będącym w stanie wykryć wszystkie elementy (z wyjątkiem helu) metodą chromatografii gazowej. Wprowadzenie  TMSL (Język Systemów Testujących i Pomiarowych) rozwiązuje problem konieczności pisania oprogramowania do komunikacji z różnymi instrumentami znajdującymi się w systemie testowym. TMSL inicjuje nowy standard komunikacji w przemyśle.
1980
 • Dochód netto: 3 biliony dolarów. Zatrudnienie: 57.000 osób.
1985
 • Spółka tworzy pierwsze joint venture wysokiej technologii w Chinach.
 • Dochód netto: 6.5 biliona dolarów. Zatrudnienie: 85.000 osób.
1987
 • Bill Hewlett, jako vice Prezes Zarządu odchodzi na emeryturę.
 • Walter Hewlett (syn Bill’a) i David Woodley Packard (syn Dave’a) zostaja wybrani do Rady Dyrektorów HP.
1989
 • Firma obchodzi 50-lecie.

Lata 90-te
Tempo zmian przyspieszone jest przez informacje płynące za pomocą w sieci internetowej i aplikacji informatycznych, intensyfikuje konkurencję i skraca czas życia produktów na rynku.
1990
 • HP kreuje nowy wizerunek organizacji i powołuje do jej prowadzenia Ned’a Barnholt’a.
 • Dochód netto: 13.2 biliona dolarów. Zatrudnienie: 91,500 pracowników.
1991
 • Nabycie firmy Avantek rozszerza ofertę komponentów przeznaczoną dla światowego rynku telekomunikacyjnego.
1992
 • Zaprezentowano nowy zegar atomowy – najdokładniejszy na świecie czasomierz.
 • Lewis E. Platt zostaje Prezesem i Dyrektorem Generalnym.
1994
 • Wprowadzenie na rynek najjaśniejszej na świecie żarówki LED.
 • Spółka HP zawiązuje joint venture w Chinach z fabryką Shanghai Analytical Instrument Factory. To przedsięwzięcie sprawiło, iż Chiny stały się drugim, po Stanach Zjednoczonych, odbiorcą urządzeń HP.
1996
 • 26 marca umiera współtwórca HP - David Packard.
1997
 • Nabycie Heartstream Inc. poszerza portfolio produktów medycznych o Heartstream Forerunner. Nowe urządzenie – automatyczny defibrylator zewnętrzny umożliwia przeszkolonym użytkownikom – stewardesom, policji szybką i skuteczną pomoc w wypadkach nagłego zatrzymania akcji serca.
Pierwsza generacja lab-on-a-chip technologii integruje wiele manipulacji chemicznej na jednym chipie, przyspieszenie analizy chemicznej i obniżyć koszty i umożliwiając wymianę informacji cyfrowych.
 • Pierwsza generacja technologii Lab-on-a-chip gromadzi mnóstwo informacji dotyczących analizy chemicznej w małym urządzeniu. Obniża to koszty i ułatwia wymianę informacji cyfrowo.
 • Powstaje LumiLeds Lighting - joint venture z firmą Philips Lighting B.V., która wprowadza na rynek rewolucyjny pakiet komponentów sygnałowych dla przemysłu sygnalizacji świetlnej.
Po udanym debiucie na giełdzie w 1999 r.,  firma Agilent stała się w pełni niezależna. Koncentruje się na rynkach o wysokim rozwoju komunikacji, elektroniki i nauk przyrodniczych. Uznawana za lidera w branży firma Agilent jest pierwsza na świecie na rynku badań i pomiarów.

W 1999 r. z działów testowania i pomiarów oraz innych oddziałów powiązanych utworzono Agilent Technologies. Agilent uosabia spuściznę rozpoczętą przez Bill’a i Dave’a w małym garażu w Palo Alto w roku 1939. Obecnie jest w pełni niezależnym przedsiębiorstwem i prowadzi w branży testowania i pomiarów.
1999
 • HP zapowiada wprowadzenie strategicznych zmian w celu utworzenia niezależnej organizacji pomiarowej w skład, której wejdą komponenty do testowania i pomiarów, analiza chamiczna, oddziały medyczne oraz  firmy obejmujące obszar przetwarzania danych, drukowanie oraz przetwarzanie obrazu.
 • Prezes i jednocześnie Dyrektor Operacyjny – Ned Barnholt ogłasza nazwę dla nowej firmy pomiarowej - Agilent Technologies.
 • Pierwsza oferta publiczna akcji, wystawiona 18 listopada, podnosi ich wartość o 2.1 biliona dolarów. Jest to rekordowe wejście na giełdę, największe w historii Doliny Krzemowej.
 • Zwolnienie przez firmę Agilent sensora myszy optycznej eliminuje konieczność stosowania podkładki pod mysz i sprawia, iż myszki stają się bardziej precyzyjne i trwałe.
2000
 • 2 czerwca firma Agilent Technologies staje się w pełni niezależną firmą zajmującą się dystrybucją urządzeń HP.
 • Wprowadzenie przełączalnej Platformy Photonic Switching, która przyspieszyła rozwój sieci optycznych.
2001
 • 12 stycznia umiera Współzałozyciel William R. Hewlett.
 • Nabycie Objective System Integrators Inc. (OSI) umożliwia firmie Agilent zapewnienie kompletnych rozwiązań dla usługodawców oferujących sieci bezprzewodowe 3G, optyczne, szerokopasmowy internet i innych usług.
 • Philips przejmuje Healthcare Solutions Group firmy Agilent Technologies.
2002
 • Pierwsze notowanie Agilent Texhnologies na liście 500 największych firm w USA w magazynie Fortune na miejscu 212.
 • Agilent sprzedaje ponad 100 milionów czujników myszy optycznych na całym świecie..
2003
 • Agilent wprowadza miniaturowe moduły kamer do telefonów komórkowych.
 • Agilent sprzedaje 200 milionów czujników myszy optycznych.
2005
 • Agilent tworzy joint venture o nazwie Chengdu Instruments Division, by rozwijac I produkowac urządzenia pomiarowe dla Chin I rynku globalnego.
 • Agilent otwiera Agilent Technologies China Holding Company Ltd. z siedzibą w Szanghaju, by skonsolidowac podmioty w Chinach.
2006
 • Agilent wprowadza  E4898A Bit Error Ratio Tester (BERT) – pierwsze w przemyśle urządzenie pracujące z prędkością aż do 100 Gb/s.
 • Agilent wprowadza platformę analizy sygnału MXA, która jest najszybszym analizatorem sygnału, posiadającym najwyższą dokładnośc spośród analizatorów tej klasy na świecie.
2007
 • Agilent umacnia swoją pozycję w dziedzinie przyrodniczych badań naukowych i diagnostyki, dzięki przejęciu spółki akcyjnej Stratagene, która działa na całym świecie. Dodatkowo przejęcia w 2007 roku obejmują między innymi Velocity11 – laboratorium automatyki I robotyki, Adaptif – firmę koncentrującą się na testach optycznych oraz NetworkFab, specjalizujący się w zaawansowanej inteligencji sygnału i systemów łączności dla lotnictwa / rynku obronnego.
 • Agilent 7890A wprowadza platformę chromatografu gazowego.
 • Agilent prezentuje E6651A – pierwszy na świecie zintegrowany zestaw testujący  “Mobile WiMAX”.
2008
 • Agilent oraz firma SunPower Corporation zainstalowały 1 megawatowy system śledzenia energii słonecznej w siedzibie Agilent'a w Santa Rosa w Kalifornii. Jest to największy słoneczny generator, ma usunąc ponad 90 milionów funtów dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 30 lat. Odpowiada to emisji z około 7500 samochodów.
 • Agilent przedstawia chromatograf cieczowy / spektometr, który może wykryć i zidentyfikować związki w ilościach mniejszych niż 2/1000000000000 grama, co czyni ten instrument potężnym narzędziem dla bezpieczeństwa żywności, toksykologii i innych pomiarów, gdy niewielkie ilości związków należy zidentyfikować.
 • Agilent wprowadza pierwszy w przemyśle analiator widma o częstotliwości 50GHz..
 • Agilent uruchamia odbiornik pomiarowy PNA-X – najszybszy odbiornik pomiarowy przeznaczony do aplikacji testowania anten. Odbiornik wyznacza nowe standardy w branży – większą o 30 procent szybkość akwizycji danych niż inne anteny odbiorcze na rynku. 
2009
 • Agilent wprowadza pierwszy w branży generator sygnału mikrofalowego, który łamie barierę jednego wata mocy wyjściowej i eliminuje potrzebę dodatkowego sprzętu, takiego jak wzmacniacze, łączniki czy detektory.

Galeria