Oscyloskopy 1000X jak je stworzono?


Jak tanio stworzyć oscyloskop wysokiej jakości?
Zapewne słyszałeś już o zeszłorocznej premierze Keysight’a oscyloskopach serii 1000X. Jeśli jednak nie słyszałeś, jest to seria niskobudżetowych oscyloskopów w pasmach między 50 MHz i 100 MHz. Ich ceny zaczynają się od 1 700 PLN i jako jedyne oscyloskopy w tej klasie posiadają odświeżanie sygnału 50,000/s oraz próbkowanie na poziomie 2 GSa/s.
 

Fig 1: Balancing cost and quality

Jak to się udało?
Kiedy oscyloskopy 1000X były jeszcze w fazie projektu zespoły R&D, zaopatrzeniowe i wiele innych zebrały się by omówić co należy zrobić aby stworzyć tani oscyloskop który zaspokoi potrzeby inżynierów. Stworzenie taniego oscyloskopu jest bardzo proste, ale stworzenie takiego który będzie wysokiej jakości wykonania i bogate wyposażenie jest już trudnym zadaniem.
Dział R&D w trakcie projektowania mocno opierał się na technologiach zastosowanych we wcześniejszych seriach oscyloskopów. Keysight Technologies to wcześniejszy Agilent Technologies jeszcze wcześniejszy Hewlett Packard gdzie oscyloskopy były produkowane od ponad 60 lat. Takie doświadczenie umożliwiło obniżenie kosztów przy jednoczesnym wdrożeniu funkcjonalności takich jak generator funkcyjny, pamięć segmentowa czy możliwość wykreślania charakterystyk częstotliwościowych. Ponieważ miał te technologie wdrożone już wcześniej w oscyloskopach z wyższej półki cenowej.
Zakupy i zaopatrzenie, tworzenie taniego oscyloskopu wymagało ponownego rozważenia użytych materiałów, nie tylko materiałów użytych do budowy oscyloskopu, ale również wyposażenie, instrukcje czy opakowanie. Podjętych zostało setki małych decyzji opartych na kompromisach, każda miała minimalny wpływ na obniżenie ceny, ale skumulowane razem były naprawdę znaczące.

Przykładowe pomysły zespołów które projektowały oscyloskopy 1000X
„Jeśli ograniczymy liczbę warstw na płytce możemy obniżyć jej koszt. Będzie to trudniejsze dla naszych inżynierów, ale może się udać.”
„Drukowanie i wysyłka dokumentacji dla każdej wyprodukowanej sztuki jest dość kosztowne. Zaprojektujmy to na nowo, użyjmy mniej papieru i innego rodzaju.”
„Czarny tusz kosztuje 10 centów mniej, więc użyjmy go zamiast czerwonego.”
„Czy ten oscyloskop musi mieć dwie płytki PCB? Spróbujmy zrobić to na jednej.”
„Czy musimy wysyłać CD z każdym oscyloskopem? Klienci już raczej ich nie używają, niektóre laptopy nie mają nawet wejścia CD.”

Do tego wszystkiego Keysight wykorzystał swoją pozycję wśród dostawców. Wiele części z 1000X jest również wykorzystywanych do produkcji innych oscyloskopów, w związku z produkcją serii 1000X zwiększono ilość ich kupowania co pozwoliło wynegocjować większe ceny.
O ile bardzo dużo wysiłku włożono w obniżenie kosztów produkcji priorytetem było utrzymanie jakości. W fazie projektowania i prototypów oscyloskopy przechodziły te same rygorystyczne testy co oscyloskopy warte 500 000 $. Więc pomimo setek kompromisów które miały na celu obniżenie kosztów otrzymujesz w pełni profesjonalny oscyloskop wysokiej jakości. Jako dowód Keysight udziela 3 lata którą możesz rozszerzyć do 5 lat.
 

Galeria