Fluke - Historia firmy
Firma Fluke została założona w 1948r. przez Johna Fluke, który w piwnicy swego domu w Springdale (Connecticut, USA) rozpoczął produkcję mierników energii elektrycznej. Pierwsze egzemplarze dostarczono do General Electric, gdzie zostały przyjęte z dużym uznaniem co przełożyło się na generację następnych zamówień.. Kolejnym przyrządem był woltomierz różnicowy, który został wprowadzony na rynek w 1955r. tworząc tym samym nowy standard w pomiarach przemysłowych.

John Fluke w swojej pierwszej fabryceZachęcona sukcesami na rynku lokalnym w USA firma Fluke rozpoczęła w 1964 r. ekspansję na rynkach międzynarodowych. Od tego czasu nastąpił bardzo dynamiczny rozwój firmy, która szybko stała się jednym z czołowych producentów przyrządów pomiarowych. W 1669 r. firma Fluke wprowadziła na rynek kolejne innowacyjne rozwiązania – pierwszy wielofunkcyjny kalibrator model 760A oraz pierwszy multimetr cyfrowy model 9500A. Następnym krokiem milowym w rozwoju firmy było wprowadzenie na rynek w 1977r. pierwszego na Świecie ręcznego multimetru cyfrowego.
Ogromny sukces rynkowy osiągną również opracowany w kolejnym roku kalibrator wielofunkcyjny 5100, który okazał się najczęściej kupowanym przyrządem w swojej klasie. W roku 1987 Fluke nawiązał współpracę z Philips Test & Measurement Co. Kontrakt ten zaowocował w 1991r opracowaniem Skopometru, który przez trzy niezależne organizacje konsumenckie na Świecie został określony mianem Przyrządu Pomiarowego Roku.

Dwa lata później Fluke wykupił udziały w Philips Test & Measurement Co. od firmy macierzystej Philips Electronics. W międzyczasie firma otworzyła zupełnie nowy dział Fluke Networks, jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na przyrządy służące do pomiarów i certyfikacji sieci komputerowych. W 1995 r. firma stała się spółką giełdową a w 1998 r. została wykupiona przez korporację Danaher. Nowy właściciel poczynił znaczne inwestycje związane z dalszym rozwojem firmy i poszerzeniem oferty o nowe produkty. W latach 1999 – 2005 Fluke wykupił z rynku takie firmy jak: Robin Electronics, Wavetek Precision Measurements, Hart Scientific, Raytek, Beha, LEM, DHI.

Fabryka i główna siedziba Fluke w Everett (USA) W chwili obecnej Korporacja Fluke zatrudnia ponad 2500 pracowników na całym Świecie. Posiada fabryki w Everett (USA), American Fork (USA) i Norwich (UK) oraz centra serwisowe w Eindhoven i Kassel. Firma posiada również szereg laboratoriów akredytowanych w pomiarach elektrycznych i temperaturowych. Laboratoria w USA posiadają akredytację NVLAP, natomiast w Europie UKAS i DKD.
 
Centrum serwisowe i główna siedziba Fluke na Europę w Eindhoven

Galeria