Sondy oscyloskopowe


Oscyloskop to tylko jeden element systemu, który określa, jak dokładnie można wyświetlać i analizować sygnały. Sondy, które służą do podłączenia oscyloskopu do testowanego urządzenia (DUT), mają kluczowe znaczenie pod względem integralności sygnału. Jeśli masz oscyloskop 1-GHz, ale ma tylko sondę obsługującą przepustowość 500 MHz, nie wykorzystujesz w pełni przepustowości swojego oscyloskopu. Ta sekcja omawia rodzaje sond i kiedy powinieneś używać każdego z nich.

Ładowanie
Żadna sonda nie jest w stanie idealnie odtworzyć sygnału, ponieważ po podłączeniu sondy do obwodu sonda staje się częścią tego obwodu. Część energii elektrycznej w obwodzie przepływa przez sondę. Zjawisko to nazywa się ładowaniem. Istnieją trzy rodzaje ładowania: rezystancyjny, pojemnościowy i indukcyjny. Ładowanie rezystancyjne może spowodować, że amplituda wyświetlanego sygnału będzie nieprawidłowa. Może również spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie obwodu, aby rozpocząć pracę po podłączeniu sondy. Dobrym pomysłem jest upewnienie się, że rezystancja sondy jest większa niż dziesięciokrotność rezystancji źródła, aby uzyskać redukcję amplitudy o mniej niż dziesięć procent. Ładowanie pojemnościowe powoduje spowolnienie czasów narastania i zmniejszenie szerokości pasma. Aby zmniejszyć obciążenie pojemnościowe, wybierz sondę z co najmniej pięciokrotnością szerokości pasma sygnału. Ładowanie indukcyjne pojawia się jako dzwonienie w twoim sygnale. Dzieje się tak ze względu na indukcyjne działanie przewodu uziemiającego sondy, więc używaj najkrótszego możliwego przewodu.

Sondy pasywne
Sondy pasywne zawierają tylko elementy bierne i nie wymagają zasilania dla ich działania. Są przydatne do sondowania sygnałów o szerokości pasma mniejszej niż 600 MHz. Po przekroczeniu tej częstotliwości wymagany jest inny rodzaj sondy (aktywna sonda). Sondy pasywne są zazwyczaj niedrogie, łatwe w użyciu i wytrzymałe. Są wszechstronnym i dokładnym rodzajem sondy. Rodzaje pasywnych sond obejmują sondy z dzielnikiem rezystorów o niskiej impedancji, skompensowane, wysoko-rezystancyjne sondy dzielące i sondy wysokonapięciowe. Sondy pasywne zwykle wytwarzają stosunkowo wysokie obciążenie pojemnościowe i ładowanie o niskiej rezystencji.

Aktywne sondy
Sonda aktywna wymaga zasilania do zasilania aktywnych urządzeń wewnątrz samej sondy. Wymagany zasilacz jest czasami obsługiwany za pomocą kabla USB, zewnętrznego "pudełka", a czasami jest dostarczany przez sam system oscyloskopu. Aktywne sondy wykorzystują aktywne składniki do wzmocnienia lub warunkowania sygnału. Są w stanie obsługiwać znacznie większe szerokości pasma sygnału i dlatego są domyślnymi sondami dla aplikacji o wysokiej wydajności.
Aktywne sondy są znacznie droższe niż sondy pasywne. Aktywne sondy są również mniej wytrzymałe, a końcówka sondy jest cięższa. Zapewniają jednak najlepszą kombinację obciążenia rezystancyjnego i pojemnościowego i umożliwiają testowanie sygnałów o wyższej częstotliwości.
Sondy Keysight InfiniiMax są wysokowydajnymi sondami. Używają rezystora tłumiącego w końcówkach sondy, aby znacznie zmniejszyć efekt ładowania. Mają także bardzo wysokie przepustowości.

Sondy prądowe
Sondy prądowe służą do pomiaru prądu płynącego przez obwód. Zwykle są duże i mają ograniczoną przepustowość (100 MHz).

Akcesoria do sond
Sondy są dostarczane z różnymi końcówkami do sond. Istnieje wiele różnych typów końcówek do sond, wszystko od grubych końcówek, które mogą owijać się wokół kabli, aż do końcówek wielkości kilku włosów. Te wskazówki ułatwiają dostęp do różnych części obwodu lub testowanego urządzenia.
 

Galeria